Rosnąca popularność ceglanego muru sprawia, że jego imitacje stosowane są zarówno w budownictwie klasycznym, jak i nowoczesnym. Czym jest klinkier, dlaczego jest coraz częściej wybieranym materiałem do wnętrz i przestrzeni zewnętrznych i jakie są sposoby na wykonaną z niego elewację - o tym przeczytają Państwo w naszym artykule.
Rodzaje klinkieru
Klinkier jest mieszanką gliny i piasku, w dowolnym kolorze, która poddawana jest obróbce termicznej powyżej 10000 stopni. Powstały materiał ceramiczny charakteryzuje się bardzo wysoką odpornością oraz trwałością, dzięki czemu nadaje się zarówno do wnętrz, jak i zewnętrznych elewacji. Na rynku dostępnych jest kilka wariantów klinkieru: w formie tradycyjnych cegieł, płytek, jak i ręcznie formowanych elementów. Każda z nich ma bardzo podobne właściwości i może być stosowana na różnego rodzaju ścianach i murach.
Rosnąca popularność tego rodzaju materiału sprawia, że rośnie także jego dostępność na rynku, pojawiają się elementy wąskie, długie, szerokie, a także te zupełnie niestandardowe, wykonywane na zamówienie. Istnieje także możliwość dobrania faktury: mogą być one całkowicie płaskie i gładkie, ale dzięki metodzie ryflowania dostępne są także te wspaniale imitujące naturalną cegłę, o szorstkiej, lekko chropowatej powierzchni. Dzięki dobraniu odpowiedniej barwy gliny i piasku mogą powstać całkowicie oryginalne kolory cegieł, które podkreślą charakter budynku i jego przestrzeni zewnętrznej lub wewnętrznej.
Sposoby na elewację z klinkieru
Jedną z metod zastosowania tego rodzaju materiału jest wykorzystanie jej wewnątrz budynku jako element dekoracyjny. Należy jednak zawsze mieć na uwadze grubość i budowę ściany, na której okładzina ma zostać zamontowana. W zależności od jej rodzaju, do wyboru mamy standardową cegłę klinkierową lub płytkę. Cegła, ze względu na swoje gabaryty i ciężar, może być montowana jedynie na murach grubych, dostosowanych do balastu, jakim zostanie obciążona w wyniku powstania okładziny. Ze względu na to, że większość ścian domowych nie wytrzyma takiego obciążenia zalecane jest stosowanie płytki klinkierowej – dotyczy to zarówno wnętrz, ale także słabszych ścian zewnętrznych, na których wykonywana jest elewacja. Nie ma jednak obaw o wygląd końcowy - efekt będzie do złudzenia przypominał naturalną cegłę.
Klasyczną cegłę klinkierową można montować wyłącznie na dostosowanych do tego celu murach, najlepiej trójwarstwowych i należy wykańczać je fugą. Jeśli chodzi o płytki klinkierowe możliwości jest nieco więcej - można wykańczać je zarówno klasyczną fugą lub wcale. Wszystko zależy od modelu, jaki Państwo wybiorą. Na rynku dostępne są klasyczne lica do spoinowania oraz płytki z wewnętrzną wnęką na zaprawę, które umożliwiają ich mocowanie bez potrzeby fugowania tworząc jednolitą powierzchnię elewacji.
Cegły oraz płytki rozróżnia się także ze względu na technikę produkcji. Mogą być wytwarzane maszynowo, metodą tzw. ciągnioną, która polega na wyciskaniu paska gliny z prasy oraz cięcie jej na pojedyncze elementy. Inną technologią jest produkcja ręczna - dużo bardziej estetyczna, fantastycznie imitująca naturalną cegłę, ale także dużo droższa, bo często wykonywana na zamówienie. Ten rodzaj cegły, ze względu na swoje walory estetyczne oraz charakterystyczną szorstkość, wykorzystywany jest najczęściej do elewacji budynków w stylu klasycznym, industrialnym, rustykalnym czy angielskim. Gładkie lica, o wąskich kształtach częściej wybierane są natomiast dla budownictwa nowoczesnego, które wymaga oryginalności form oraz kolorów.
Jak dbać o elewację z klinkieru?
Niezależnie od rodzaju klinkieru, który zostanie dobrany do powstającej elewacji, należy mieć na uwadze, że jego odpowiednie przechowywanie przed montażem, ochrona przed działaniem czynników zewnętrznych w jego trakcie, a także odpowiednie zabezpieczenie skutecznie ochronią elewację przed niszczeniem. Płytki oraz cegły należy zabezpieczyć przed ewentualnymi opadami lub wilgocią na tydzień po zakończeniu prac. Jest to istotne działanie nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim chodzi o skuteczność elewacji i jej odpowiedniej izolacji. Podobnie jak każdy z poszczególnych etapów montowania termoizolacji, także cegła oraz otaczająca je fuga czy spoina elastyczna muszą mieć czas, aby się związać. Wcześniejsze zawilgocenie się elewacji może doprowadzić do powstawania nieestetycznych wykwitów. Chronić okładzinę należy także w przypadku nadmiernego nasłonecznienia - w przeciwnym razie, niezwiązana elewacja może zostać trwale uszkodzona. Po całkowitym wyschnięciu, które może wynosić do miesiąca, powstała imitacja muru nie wymaga już szczególnych działań konserwacyjnych. Całość można jedynie od czasu do czasu czyścić wodą ze specjalnym preparatem lub myjką ciśnieniową niezależnie od rodzaju materiału, który Państwo wybrali do stworzenia niepowtarzalnej wizytówki swojej posiadłości, jaką jest elewacja.